Cytologia
Czy wiesz, że możesz umówić się na badanie cytologiczne do swojej położnej? Nie każda położna ma do tego uprawnienia, ale nasze tak.
W naszej przychodni możesz zrobić cytologię w ramach NFZ lub pobrać cytologię na podłożu płynnym, którą wyróżnia:
- zmniejszenie błędu odczytu poprzez oddzielenie z zawiesiny większości utrudniających ocenę elementów-krwi, ropy, bakterii.
- możliwość wykonywania dodatkowych badań z tej samej próbki - m.in. w kierunku infekcji wirusowej HPV,
- zauważenie najmniejszych zmian w komórkach, które mogłyby zostać niedostrzeżone przy użyciu konwencjonalnej metody.
Dzięki eliminacji wad, które posiada tradycyjna cytologia, technika płynnego badania jest bardziej czuła i dokładniejsza.
Dodatkowe badania, które możesz wykonać:
- Cytologia płynna LBC+HPV 14 – z dodatkową diagnostyką w kierunku infekcji wirusowej brodawczaka ludzkiego – HPV, który odgrywa kluczową rolę w powstawaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy.
- LBC+HPV 14 CINtec PLUS - to zaawansowany test immunocytochemiczny, pozwalający na ocenę komórek w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych.
Warto pamiętać, że do badania cytologicznego trzeba się odpowiednio przygotować. Niektóre czynniki mogą bowiem wpłynąć na rzetelność badania:
- Wymaz pobrać można co najmniej 2 dni po zakończonej miesiączce lub najpóźniej 4 dni przed kolejną miesiączką.
- Optymalnym czasem do pobrania próbki jest pierwsza połowa cyklu.
- Ponadto 4 dni przed planowanym terminem wykonania badania nie należy przyjmować żadnych leków dopochwowych ani stosować tamponów czy wykonywać zabiegów irygacji polegających na płukaniu pochwy.
- Minimum 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować ze współżycia.
Jeżeli u kobiety występują upławy, które mogą świadczyć o występowaniu stanu zapalnego, wówczas w pierwszej kolejności należy wyleczyć dolegliwości, a dopiero potem przeprowadzić badanie.
Pamiętaj!
Wczesne wykrycie raka szyjki macicy to większe szanse wyleczenia! Do badania cytologicznego przystępuj przynajmniej raz w roku.